Reklam
Reklam

Alkan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'na Katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin ekonomi şurası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Alkan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'na Katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin ekonomi şurası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Alkan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'na Katıldı
Editor: Sultan Akbulut
20 Kasım 2020 - 10:27

TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlığında video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen TOBB Ticaret ve Sanayi Konsey üyesi ve Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan'ın da katıldığı ekonomi şurasında, Konsey başkanları, bölgeler tarafından belirlenen konuşmacılar tarafından ekonomik anlamda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ilgili bakanlar ile paylaşıldı.

Toplantıda İç Anadolu Bölgesi adına söz alan, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken özetle ;

-           İç Anadolu Bölgesinde bulunan illerin İç Anadolu Havzası adı altında kalkınmada öncelikli iller kapsamına alınarak Türkiye'nin Güvenli Üretim Bölgesi haline getirilmesi,

-           Zincir Marketler Karşısında, yerel firmaların korunması amacıyla perakende ticaret yeniden düzenlenmesi,

-           İç Anadolu'daki İllerin   6. Bölge teşvik uygulamalarından faydalandırılması,

-           Ülkemizde ve dünyada devam eden pandemi nedeniyle zor günler geçiren firmalarımızın ödemesi gereken Kredilerin ertelenmesini, Kısa çalışma ödeneğine yeniden başvuru imkanı sağlanmasını ve mücbir sebep kapsamında ertelenen (devam etmekte olan süre sebebiyle) biriken SGK ve Vergi taksitlendirilmesini talep ediyoruz. Dün açıklanan tedbirler kapsamında kapanacak olan iş yerleri için kira desteğini talep ediyoruz.

-           İnşaat, Medikal ve Gıda tedarikçilerinin kamu alacaklarından kaynaklı finansal sorunların giderilmesini

-           Tarımsal üretim desteklerinin yeniden planlanarak artırılmasını, Tohum ıslahı yapılması, et ve süt üreticilerine destek verilmesi, çiğ süt fiyatları arttırılmasını

-           Salgında etkilenen sektörlerin başında gelen Hizmet Sektörü Özel Destek Paketleriyle Desteklenmesini

-           Bölgemizde yer alan OSB’lerin Altyapı eksiklikleri tamamlanmasını

-           Kayseri ilimizin otoyol bağlantılarının yapılmasını ve hızlı tren ağına eklenmesini

-           Aksaray İlimizde demir yolu ihalesinin yapılmasını

-           Karaman İlimizde büyük oranda tamamlanan hızlı tren hattının devreye alınmasını talep ediyoruz. Saygılarımı sunuyorum" şeklinde yaptığı konuşmanın ve diğer bölge temsilcilerinin bölgeleri  ile ilgili sorunlarını ilettikleri konsey başkanları tarafından, konsey üyelerince kendilerine iletilen ülke genelindeki ekonomik sorunlar ve çözüm önerilerinin yer aldığı konuşmalar ve ilgili bakanların iletilen konularla ilgili konuşmalarının ardından yaklaşık 3 saat süren Türkiye Ekonomik Şurası sona erdi. 

Bu haber 1389 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum