Reklam
Reklam

AK Parti Srebrenitsa soykırımını kınadı

Srebrenitsa katliamının 24. yılı dolayısıyla basın açıklaması yapıldı

AK Parti Srebrenitsa soykırımını kınadı

Srebrenitsa katliamının 24. yılı dolayısıyla basın açıklaması yapıldı

AK Parti Srebrenitsa soykırımını kınadı
Editor: Murat Özünal
11 Temmuz 2019 - 16:27

AK Parti Karaman Kadın Kolları teşkilatı Srebrenitsa katliamının 24. yılında basın açıklaması yaptı.

Srebrenitsa soykırımının 24. yılı nedeniyle AK Parti Karaman İl Başkanlığında basın açıklaması düzenleyen AK Parti Karaman İl Kadın Kolları Başkanı İmiş Günenç, “Soğuk savaş döneminin sona ermesi, Yugoslavya'nın dağılması, Bosna'nın bağımsızlığını ilan ettiği referandum birbirini takip eden gelişmelerdir. Sırplar, Bosna'nın bağımsızlık kararını tanımamıştır. 1992 yılı Nisan ayında Bosna Savaşı Sırplar tarafından başlatılmıştır. Ellerindeki silah gücü ve Birleşmiş Milletlerin silah ambargosunun desteği ile Bosna Savaşı ilerleyen dönemlerde Sırplar tarafından etnik temizliğe dönüşmüştür” dedi. 

81 ilde eşzamanlı düzenlenen basın açıklamasında Bosna topraklarının insanlığın utanç vesikası olan Srebrenitsa soykırımına şahit olduğunu belirten Günenç şunları ifade etti; “Srebrenitsa'da Boşnaklar sistematik işkenceye, tecavüze maruz kalmıştır. 11 yaşından büyük bütün erkekler öldürülmüştür. Işkence ve tecavüz kampına dönen bölgede beş gün içinde resmi kayıtlara göre 8.372 kişi can vermiştir. Bosna'da üç buçuk yıl devam eden savaşta 312.000 kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kalmış, 27.734 kişi resmi kayıtlara kayıp olarak geçmiştir. 

20. yüzyıldan 21. yüzyıla bu ayıpla geçen uluslararası kamuoyu, Batı'ya ve buna neden olan ülkelere hesap sormamıştır. Soykırımı kabul etmeyenler başka soykırımların yapılmasına da göz yummuştur. Bugün “özgürlükçü, barış yanlısı, refah isteyen” bir Avrupa imajı çizilirken, Srebrenitsa'da soykırıma göz yuman Avrupa'dan hiç kimsenin bahsetmemesi oldukça manidardır. 

Srebrenitsa annelerinin ilmek ilmek ördüğü 11 yapraklı Srebrenitsa çiçeği yaşanan soykırımı simgelemektedir. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in 'Bizi toprağa gömmeye çalıştılar, fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.' sözleri hafızalarımızda güncelliğini korumaktadır. 

AK Parti iktidarından önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, üst düzey toplantılarda savaş çocuklarının, ahından, yaşanan insanlık ayıplarından bahsedilmesi için hiçbir hükümet öncü olmamıştı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'Dünya 5'ten büyüktür' diyene kadar mazIumların sesini kimse duymamıştı, 

Bugün 11 Temmuz 2019... AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları teşkilatı olarak Srebrenitsa katliamının 24. Yıl dönümünde 81 il Kadın Kolları Başkanımız, yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat mensuplarımız, 4 milyon 700 bin üyemizle birlikte Srebrenitsa'da yapılan soykırımı kınıyoruz. Srebrenitsa insanlığın utanç vesikasıdır; unutulmamalıdır. AK Parti, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan zulümden ve adaletsizlikten uluslararası kamuoyunun sorumlu olduğuna inanmış ve bu yüzden 'HERKES İÇİN ADALET' ilkesini temel almış bir harekettir. Bugüne kadar toplumları birbirine düşüren ırkçı, İslamofobik, etnik nefreti körükleyen ideolojilerden insanlık adına hiçbir kazanım elde edilmemiştir. Geleceğe umutla bakabilmenin yolu; huzuru, refahı, adaleti ve insanı temel alan çalışmaları kendimiz kadar başkaları içinde istemekten geçmektedir. Srebrenitsa'da yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Katliamda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Srebrenista Annelerinin ve tüm Boşnakların başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması sonrasında, Srebrenitsa şehitleri için dua edildi.

Bu haber 1052 defa okunmuştur.