Reklam
Reklam

A.Sağkaya; “THK Ülkemizi ve Ormanlarımızı Çok Seviyorsa CL 415 Alsın Da Yardımcı Olsun”

Karamanlı hemşerimiz Sağkaya, açıklamada bulundu

A.Sağkaya; “THK Ülkemizi ve Ormanlarımızı Çok Seviyorsa CL 415 Alsın Da Yardımcı Olsun”

Karamanlı hemşerimiz Sağkaya, açıklamada bulundu

A.Sağkaya; “THK Ülkemizi ve Ormanlarımızı Çok Seviyorsa CL 415 Alsın Da Yardımcı Olsun”
Editor: Murat Özünal
23 Ağustos 2019 - 12:32

Son günlerde Kamuoyu gündeminden düşmeyen Orman Yangınlarında THK’nın Uçaklarının kullanılmaması nedeni ile yaşanan tartışmalara, Karamanlı hemşehrimiz, Orman Genel Müdürlüğü görevinden emekli Abdurrahman Sağkaya Sosyal Medya hesabından bir açıklama yaparak, THK’nu eleştirdi ve Uçaklarla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu.

Abdurrahman Sağkaya’nın açıklaması aynen şöyle;

“OGM VE THK: 

THK devamlı olarak OGM'nin üzerinden parasal sorunlarını örtme çabasındadır. 90’lı yıllarda bir ton su atan dromather uçaklarını zorla OGM’ye kiralama savaşı veriyordu. Şimdi de modası geçmiş CL 215 uçaklarını OGM'ye kiralayarak kazanç elde etme peşinde. Bu uçaklar Kanada Bombardier firması tarafından 1965’den itibaren 125 adet yapılmış, 1993'den itibaren üretimine son verilmiş, CL 415 uçaklarının üretimine geçilmiştir.

Hurdaya çıkan CL 215’leri birkaç milyon dolara almak mümkün. Daha etkili uçak olan CL 415’ler ise 30 milyon dolar değerindedir. CL 215’lerin motorları çok eski olduğu için 5 ton su ile kalkması mümkün değildir. Sıcaklık derecesine göre mesela 35 derece sıcaklıkta 3 tona kadar düşer. Bunların yedek parçaları olmadığından uçaklardan sökülerek takviye yapılır. Halbuki hava araçlarında bütün yedek parçalar saatliktir, karadaki gibi teker patlayıncaya kadar kullanılmaz. THK ülkemizi ve ormanlarımızı çok seviyorsa CL 415 alsın da yardımcı olsun.

Diğer yandan OGM orman yangınlarında helikopteri tercih etmektedir. Helikopter ile yangının tepesine çıkarak yönetim merkezi kurabilirsiniz. Helikopter su ikmalini göletlerden yaptığı için uçak denizden bir sorti yapıncaya kadar üç sorti yapar yani yangına 9 ton su ile müdahale eder. 

Yangına 10 dakikada ulaşmak önemlidir. Yangın söndürmede karadan yapılan müdahale hayatidir. Bu nedenle yolu izi olmayan bölgelerde orman yangını çıktığında 10-15 kişilik bir ekibi hızlıca havadan helikopterle yangın bölgesine indirerek yüzlerce yangın başlamadan söndürülmüştür. Bu faaliyetlerin hiç birini uçakla yapamazsınız.

bir başka teknik husus ülkemiz ormanlarının arazi yapısı dağlıktır. Yangına atılacak suyu ne kadar alçaktan atarsanız su yangın söndürmede etkili olur. Uçaklar yüksekten uçmak zorunda olduğundan suyu yüksekten atar. Bu durumda yüksekten atılan su yangının yaydığı şiddetli ısıdan dolayı havada buharlaşır, suyun ancak yarısı yangını söndürmede etkili olur. Halbuki helikopterle su bagetleri iple sarkıtıldığı için üç ton suyun iki tondan fazlası yangın söndürmede etkili olur, havada buharlaşma az olur.

Yangın büyüdükten sonra kaç uçak ve helikopterle müdahale ederseniz edin, etki çok sınırlıdır. THK'nun yangın büyüdükten sonra birkaç uçakla yangına müdahale ettiğinde sanki yangın hemen sönecekmiş gibi algı yaratması ayrıca başka bir çirkinliktir. Hatırlayalım geçen yıllarda Kaliforniya'da 100.000 Ha. yangın oldu ABD yüzlerce uçakla müdahale etti ne oldu? Haftalarca yangını söndüremediler.

Hiç kimse ile sorunum yok. Sırf kamuoyu için bu yazıyı kaleme aldım.”

Bu haber 4832 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali umuvar
    9 ay önce
    Thk ya gel sondur de.ak mi kara mi gör.Gerisi helikopterin yetersizliğini kapatmak Bakanın siyasetinde bir Sağkaya..