Reklam
Reklam

413 öğrenci KBB uzmanlarına sevk edildi

Proğram kapsamında 05.03.2019 tarihi itibariyle 54 okulda 2018 öğrenciye işitme testi yapılmıştır. Yapılan test sonucu 413 öğrenci kulak burun boğaz uzmanlarına sevk edildi.

413 öğrenci KBB uzmanlarına sevk edildi

Proğram kapsamında 05.03.2019 tarihi itibariyle 54 okulda 2018 öğrenciye işitme testi yapılmıştır. Yapılan test sonucu 413 öğrenci kulak burun boğaz uzmanlarına sevk edildi.

413 öğrenci KBB uzmanlarına sevk edildi
Editor: Adem Demirel
07 Mart 2019 - 14:20

Konu ile ilgili Sağlık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle; “Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir. Yeni doğan işitme tarama programından sonra Sağlık Bakanlığımız tarafından 2015 yılı sonlarında da okul çağı çocuklarda işitme tarama programı faaliyete geçirilmiştir.

Program kapsamında okul çağı çocuklarında sık görülen işitme kayıplarının erken tanısına yönelik ilköğretim birinci sınıf öğrencileri tarama kapsamına alınmıştır. Bilindiği gibi işitme kaybı okul döneminde; dikkat, öğrenme ve sosyal işlevlerdeki sıkıntıları arttırmaktadır. Çocuklardaki işitme kaybı, gerekli tıbbi ve eğitim desteği sağlanmazsa okul başarısını olumsuz yönde etkilemekte ve önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır.

Bu kapsamda ilimizde ,‘Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Programı’ 2015-2016 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde hayata geçirilmiştir. Tarama kapsamında, ilimizdeki tüm ilkokullarda eğitim gören birinci sınıf öğrencilerine, odyometri cihazı kullanılarak işitme testleri uygulanmaktadır. Program kapsamında ilköğretim 1. sınıf çocuklarına, belirlenen protokoller çerçevesinde okul ortamında, , çocuğa hiçbir zararı olmayan odyometri cihazı ile, çocukları hem eğlendirip hem de işitmelerini değerlendirilmektedir. Yapılan tarama ile işitme sorunu tespit edilen çocuklar ilimizde görev yapan Kulak Burun Boğaz uzmanlarına sevk edilerek, gerekli tedavi ve takipleri sistematik olarak yapılmaktadır.

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde, ilimiz merkez ilçe ve merkez ilçeye bağlı köylerde işitme tarama programı Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli, işitme konusunda eğitim almış ebe, hemşire ve sağlık memurları tarafından yürütülmektedir. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında, merkez ve merkeze bağlı köy okulları kapsamında 65 okul ve 2364 birinci sınıf öğrencisi bulunmaktadır. 05.03.2019 tarihi itibariyle 54 okulda 2018 öğrenciye işitme testi yapılmıştır. Yapılan test sonucu 413 öğrenci kulak burun boğaz uzmanlarına sevk edilmiştir.”

Çalışmalarımızda bize destek olan tüm öğretmenlerimize ve velilerimize destekleri için teşekkür eder ; geleceğimiz olan çocuklarımıza sağlıklı bir yaşam hediye etmek için desteklerinin devamını temenni ederiz.

Bu haber 567 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum