banner49

banner84

banner66
28 Nisan 2015 Salı

ERMENEK İDDİANEMESİ KABUL EDİLDİ, İLK DURUŞMA

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ KURULTAYI ARDINDAN

03 Şubat 2012, 10:14
Bu makale 675 kez okundu
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ KURULTAYI ARDINDAN
MİSAFİR YAZAR

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ KURULTAYI ARDINDAN

                                                                      İnşaat Mühendisi     Mustafa ÇOLAKOĞLU

Karaman İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa ÇOLAKOĞLU Ankara Delegesi olarak katıldığı TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Kurultayından mühendislerimizin kalite güvenirlik ve mevzuat  kaynaklı  siyasal ekonomik  ve toplumsal gelişmeler hakkındaki  bilgileri aktardı:

28-29 Ocak 2012 tarihinde Ankara da  yapılan 7 ayrı bölgeden  Ankara delegelerinin katılımı ile  6 konu başlığı altında 115 önerge görüşüldü ve kabul edildi.

Mevzuattan kaynaklı sorular; çalışma yaşama ilişkin sorunlar siyasal ekonomik ve toplumsal gelişmelerin meslek hayatına yansımaları; mühendislikte kalite ve güvenirlik konularını içeren önergeler irdelenmiştir.

1938 yılında 3458 sayılı mühendislik ve mimarlık hakkındaki kanun değiştirilmeden halen yürürlüktedir.  Zincirin ilk halkasını tutmak o zincir kümesinin çözülmesini kolaylaştırır. Bu nedenle zincirin ilk halkası meslek yasasının çıkartılmasıdır. Ve böylece ihtisas alanına müdahaleler engellenmiş olur, etik açısından en doğrusu budur. Yetkinliği uzmanlığı olan bir yasa çıkarılması gerekir.

İMO mesleki faaliyetlerin yürütülmesinde diploma almayı tek koşul olarak tanımlayan mevcut yasa yerine mühendisin imzasını kullanma evresinde mesleki yeterliliği gözeten haksız rekabeti önleyen  disiplinler arası ilişkiyi net bir şekilde belirleyen bir yasa çıkartılması kabul edilmiştir.

İyi mühendis değil, imza atan mühendis lazım diye piyasa zorlanıyor. Yeterli, yetenekli, yetkin mühendisler değil, imza atan mühendisler lazım fikrini kaldırmak gerekmektedir.

 Zira haksız rekabet; kötünün iyiyi yok ettiği bir sistemde Belediye İmar Komisyonlarında, inşaat mühendislerinin  odamızın kurumsal temsiliyeti ve il ilçe büyükşehir belediye  meclislerinde imar plan tadilatı  ve 1/500-1/1000 lik imar planları  yapılmadan önce İMO ile karşılıklı  fikir alışverişinde bulunulmalıdır. Önergeside oybirliğiyle kabul edilmiştir.

İnşaat mühendisliğinin eğitiminin nitelik kaybının önüne geçecek  gelişmiş ülkelerdeki  mühendislik eğitimi deneyiminin yakalanması  sağlayacak her türlü harcamaların karşılanacağı bir bütçe ayrılmalıdır.

Türkiye de 95 i devlet 53 ü vakıf ve 5 i  Kıbrıs ta olmak üzere 153 üniversitenin 53 de inşaat mühendisliği eğitimi verilmektedir.2010-2011 yılında yeni kaydolan öğrenci sayısı 6500   ve her yıl 25.000 inşaat mühendisi mezun olarak iş hayatına atılmaktadır.

Mühendislik özel ve ağırlıklı bir eğitim gerektiren aynı zamanda ülke ekonomisini ve insan yaşamını doğrudan etkileyebilen önemli bir meslektir. Ancak eğitimdeki  nitelik kaybı  bireyin etkili ve verimli  bir performans üretmesini engellemektedir.  Mühendislerin %25 işsiz yada meslek dışı işlerde çalıştığı bilinmektedir.

Mühendis bir mühendislik ürünün kolektif bir çalışma sonucunda oluştuğunun bilinciyle  hareket etmeli birlikte çalıştığı meslektaşlarına ve bağlı oldukları kuruma, meslek örgütüne karşı  sorumlu olduğunu unutmamalıdır, bu ilişkiler etik kurallar ışığında sürdürülmelidir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner63
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  E-GAZETE
  • Karamanda Uyanış - 27 Nisan 2015 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV