banner49

banner84

banner66
26 Nisan 2015 Pazar

6111 SAYILI TORBA YASA İLE SGK’YA GETİRİLEN YENİLİKLER

16 Mayıs 2012, 15:37
Bu makale 4142 kez okundu
6111 SAYILI TORBA YASA İLE SGK’YA GETİRİLEN YENİLİKLER
MİSAFİR YAZAR

6111 SAYILI TORBA YASA İLE SGK’YA GETİRİLEN YENİLİKLER

MURAT AYHAN

ŞEF

KARAMAN SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ

 

1- Bakmakla yükümlü olunan kız çocuklarının durum değişikliği hallerine (evlenme-boşanma-işe girme) bakılmaksızın yeniden anne ve babaları üzerinden sağlık yardımı almaları sağlandı.Vatandaşlarımızın SGK Merkez Müdürlüğümüze başvurarak kapalı olan sağlık aktivasyonlarının açtırmaları gerekmektedir.

2- Anne babaları üzerinden bakmakla yükümlü olmayan Çıraklar, meslek lisesi ve Üniversite öğrencisi olup staj gören öğrencilerle yerler ve bakmakla yükümlü olmayan ve yeşil kartı olmayan iş-kur kursiyerleri 01.03.2011 tarihinden itibaren GSS'li sayıldığından Kurumumuz sağlık yardımlarından yararlanma imkanı getirilmiştir.

3- Tarım veya Orman işlerinde çalışan  vatandaşlarımıza Merkez Müdürlüğümüze gelerek işe giriş bildirgelerini Muhtar ve Tarım İlçe Müdürlüğü, Orman Bölge, İl ve Şefliklerine onaylatarak  4 (a) (SSK'lı) statüsünde sigortalı olmaları sağlandı.

4- 2925 Sayılı Kanuna göre Tarım sigortası primi ödeyen sigortalılarımızın durumlarında değişiklik olmayıp yine eski mevzuata göre primlerini ödemeye devam edenler eski şartlarla emekli haklarını devam ettireceklerdir.Ancak 01.05.2008-30.09.2008 tarihleri arasında 2925 Sayılı Tarım sigortasına tescili yapılıp bugüne kadar primlerini ödeyenler yeni çıkan Tarım sigortasına (Ek 5) tabi olacaklardır.Bunla ilgili Merkezimizce bu durumda olan sigortalılarımıza durumlarını belirtir yazılar yazılmaya başlanacaktır.

5- 01.03.2011 tarihinden itibaren ticari taksi,dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu çalışma araçlarında çalışanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılanlardan ay içerisinden çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 günden az olanların kendileri tarafından 30 gün üzerinden 4/a (SSK) primi ödeme imkanı sağlanmış olup, konuya ilişkin talebi olanların Müdürlüğümüze gelerek işe giriş bildirgesini temin ettikten sonra sigortalılıkları başlatılacaktır.

6- Kanunun 4.ncü maddesi (b) bendi kapsamında (tarım bağ-kuru) 01.10.2008-24.02.2011 tarihleri arasında sigortalılığı başlatılan ve 65 yaşını dolduran vatandaşlarımızın 25.02.2011 tarihinden itibaren           1 yıl süre içinde başvurmaları halinde sigortalılıkları geriye dönük sigortalılıkları durdurulacaktır.25.02.2011 tarihinden sonra herhangi bir zamanda 65 yaşını dolduranlar ise başvurduğu tarihten itibaren sigortalılıkları sona erdirilecektir.

7- En önemli hususlardan biride sigortalılık statülerinin çakışması açısından aynı anda bir kaç sigorta koluna tabi iken, 01.03.2011 tarihinden itibaren öncelikle geçerli olacak sigorta kolu 4 (c ) sigortalılığı (Emekli Sandığı), 4 ( c) yoksa 4 (a ) sigortalılığı (SSK), oda yoksa aynı zamanda tarım bağ-kuru ödeyip vergi kaydı olanlarında tarım bağ-kurları 28.02.2011 tarihinden durdurularak, 01.03.2011 tarihinden itibaren vergi kaydına istinaden 4 (b) sigortalılığı (Esnaf bağ-kuru) devam ettirilecektir. Sigortalılarımız emekli olabilmek için son 3,5 yıllarını SSK lı olarak çalışmaları gerektiğinden vergi kayıtlarını sonlandırıp SSK'lı çalışmaya başlıyorlardı.6111 Sayılı Yasa ile 01.03.2011 tarihinden itibaren vergi kayıtlarını devam ettirip 4 (a ) bendi kapsamında (SSK'lı) olarak çalışma imkanı getirilmiştir.Bu nedenle 01.03.2011 tarihinden sonra vergi kayıtlarını durdurmadan 4 (a) kapsamın işe girdiğinde varsa 4 (b) sigortalılığı işe giriş tarihinden bir gün önce durdurulacaktır.

8- 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu uyarınca 12 Eylül 1980 olayları neticesinde, gözaltına alınanlardan veya tutuklananlardan haklarında kovuşturmaya yer olmadığına veya beraatlarına karar verilenlerin bu süreleri borçlanma imkanı getirilmiş olup, haklarında alınan sıkıyönetim mahkemesi kararlarını şahsen yada avukatları aracılığı ile Kara Kuvvetleri Adli Müşavirliğinden temin ederek borçlanma belgeleri ile Müdürlüğümüze başvurmaları halinde bu süreleri borçlanabileceklerdir.

Yukarıda bahsedilenlerden hariç, Kurumumuza borçlu olan sigortalı, hak sahibi, işverenlerimizin kapsama giren borçları hızla Müdürlüğümüzce yapılandırılmakta olup,  vatandaşlarımızın borçlanma, emeklilik vb. Kurumumuzu ilgilendiren tüm konular hakkında daha detaylı bilgi almak için Müdürlüğümüze gelmeleri önem arz etmektedir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner63
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  E-GAZETE
  • Karamanda Uyanış - 25 Nisan 2015 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV